Brexit a rynek odzieży używanej

W 2016 roku w Wielkiej Brytanii odbyło się referendum. Aż 72 procent obywateli postanowiło oddać swój głos, z czego prawie 52 procent opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szacuje się, że proces wyjścia ze wspólnoty zajmie monarchii brytyjskiej około dwóch lat. Pierwsze kroki zostały jednak poczynione już teraz.

W jaki sposób Brexit wpłynie na rynek odzieży używanej w Polsce?

markowa odzież używana z zagranicyJak się okazuje, ogromna część dostaw do polskich second handów stanowi markowa odzież używana z zagranicy, przy czym największym źródłem jest właśnie Wielka Brytania. Wiele osób zajmuje się handlem pomiędzy wyspami brytyjskimi a Polską. Zresztą nie dotyczy to wyłącznie odzieży używanej, ale też nowej. W Wielkiej Brytanii wyprzedaże trwają cały rok i łatwo znaleźć coś w bardzo przystępnych cenach. Handlarze robią zatem ogromne zakupy na wyprzedażach, przetrząsają second handy, ładują ten towar do busa lub upychają samochód osobowy, aż po dach, po czym jadą do Polski i sprzedają ubrania, zarabiając na tym całkiem pokaźne sumy. Co jednak stanie się w momencie, gdy Wielka Brytania przestanie być częścią Unii Europejskiej? Z pewnością będzie to tragedia, dla osób trudniących się handlem, ponieważ przepływ produktów między państwami może nie być już taki prosty. Dużo zależy od tego, jakie umowy Wielka Brytania zawrze z Unią Europejską i w jaki sposób będzie chciała kształtować swoje stosunki ze wspólnotą europejską.

Wszyscy ci, którzy zastanawiają się obecnie nad otworzeniem tego typu interesu, związanego z handlem odzieżą, powinni jednak dobrze przemyśleć swój wybór. Nie wiadomo bowiem czy taki handel będzie w przyszłości możliwy, a jeżeli nawet, to czy będzie nadal równie atrakcyjny i opłacalny. Możliwe również, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynie na wzrost cen różnych towarów na Wyspach.