Dostęp do śródpiersia: mostkowy oraz boczny

Zabiegi chirurgiczne wykonywane w obrębie klatki piersiowej zawsze obarczone są większym ryzykiem dla pacjenta. Na szczęście w Polsce istnieje wiele bardzo dobrych klinik, które zajmują się właśnie chirurgią klatki piersiowej. W klinikach tych pracują najlepsi specjaliści, którzy posiadają ogromne doświadczenie w tym zakresie.

Operowanie guzów nowotworowych w obrębie płuc i opłucnej

chirurgia klatki piersiowej bydgoszczZ zabiegami chirurgicznymi w obrębie klatki piersiowej nie należy zwlekać, bo zazwyczaj jest to tykająca bomba – zwłaszcza jeśli chodzi o zabiegi w obrębie serca lub płuc. Dostęp do śródpiersia można osiągnąć różnymi drogami. Chirurdzy mogą otworzyć klatkę piersiową, wykonując nacięcie w okolicy mostkowej. Istnieje też dostęp boczny do wnętrza klatki piersiowej – tu rozszerza się żebra lub wycina jedno albo dwa żebra. Często wykorzystywanym narzędziem jest tutaj raspator kostny. Taka chirurgia klatki piersiowej bydgoszcz związana jest bardzo często ze zmianami nowotworowymi w obrębie śródpiersia. Jedną z najczęstszych przyczyn zgonu w Polsce są nowotwory płuc. Aż 90% nowotworów płuc powodowanych jest przez palenie papierosów. Zazwyczaj nowotwory płuc pojawiają się u osób starszych. Jeśli guzy znajdują się na fragmencie płata płucnego lub na jednym płacie, szanse są bardzo duże. Wtedy wycina się konkretny płat, co wcale nie jest zabiegiem skomplikowanym. Po otwarciu klatki piersiowej pacjent musi zostać podłączony do respiratora, by nie doszło do zapadnięcia płuc w wyniku przebicia opłucnej i nagłej zmiany ciśnienia.

Guzy nowotworowe w klatce piersiowej mogą też dotyczyć samej opłucnej. Jeśli guzy w płucach są nowotworem pierwotny i nie doszło jeszcze do przerzutów na inne narządy, to szanse na całkowite wyzdrowienie są duże. Jeśli jest to nowotwór wtórny (np. do nowotworu piersi), to niestety znalezienie innych przerzutów jest trudne.