Głowica ultradźwiękowa – podstawowe jej typy

 

W dobie nowych technologii, kiedy to praktycznie na każdym kroku człowiek styka się z masą urządzeń których przeznaczenia nie zna i których forma stanowi dla jego umysłu prawdziwą zagadkę postaramy się chociaż trochę przybliżyć niektóre z tych urządzeń – tym razem będą to głowice ultradźwiękowe.

Czym jest głowica ultradźwiękowa?

głowice ultradźwiękoweGłowica ultradźwiękowa jest to niewielkich rozmiarów urządzenie stanowiące zazwyczaj nieodzowny komponent rozmaitych aparatur służących do pomiarów oraz wykrywania zmian w ustrojach biologicznych lub mechanicznych. Głowice ultradźwiękowe wśród swoich zastosowań posiadają również możliwość usprawnienia obróbki różnorodnych tworzyw sztucznych czy też naturalnego pochodzenia. Zrozumienie zasad działania oraz przeznaczenia tych niewielkich, zgrabnych urządzeń z pewnością poszerzy naszą wiedzę odnośnie zagadnień technicznych. Wśród materiałów które poddają się obróbce ultradźwiękami wymienić możemy np. pospolite w każdej gałęzi przemysłu szkło ale również porcelanę. Obróbka ultradźwiękowa łączy wyjątkową precyzję z niezwykłą, skondensowaną siłą oddziaływania na materiał który jest jej poddawany. Głowice ultradźwiękowe mogą być zastosowane zarówno do obróbki materiałów gęstych i twardych jak i tworzyw delikatnych i kruchych. Najważniejszy element w konstrukcji głowicy ultradźwiękowej stanowi przetwornik magnetostrykcyjny który odpowiedzialny jest za wytwarzanie potrzebnych przy pracy drgań. Sama metoda pracy przy pomocy ultradźwięków jest zagadnieniem nowoczesnym i bardzo interesującym nie starczyłoby więc nam tutaj miejsca żeby temat ten wyczerpać i wystarczająco przybliżyć zainteresowanym czytelnikom.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu krótkiemu i zwięzłemu opracowaniu podstaw tematyki pracy z głowicami ultradźwiękowymi zachęcimy odbiorcę do wnikliwszego zgłębienia fascynującej dziedziny naukowych odkryć w dziedzinie pracy z dźwiękiem.