Góry świętokrzyskie sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi

 

Chcąc spędzić wspaniale coraz cieplejsze weekendy warto wybrać się w tym celu na wycieczkę do województwa świętokrzyskiego. Aktywny weekend w świętokrzyskim z pewnością przyniesie nam mnóstwo frajdy i dobrej zabawy, a także pozwoli zwiedzić wspaniałe ruiny zamków, jaskinie, czy ujrzeć na własne oczy największy dąb. 

Wspaniały wypoczynek dzięki aktywnemu weekendowi

aktywny weekend w świętokrzyskimNajpopularniejszym miejscem w świętokrzyskim jest oczywiście Święty Krzyż. Jest to drugie, co do wielkości wzniesienie w górach świętokrzyskich na szczycie którego znajduje się klasztor Benedyktów pochodzący z 1001roku. Przed jego wniesieniem jednak na Świętym Krzyżu znajdowało się miejsce kultu pogańskiego z czym wiąże się wiele ciekawych historii, które z pewnością warto poznać. Kolejnym wartym uwagi miejscem jest Tokarnia, czy Muzeum Wsi Kieleckiej, która zawiera aż 25 obiektów architektury drewnianej kielecczyzny. Skansen ma ogromne rozmiary oraz co roku zwabia w swoje strony mnóstwo zaciekawionych turystów. Tuż obok Tokarni, bo w Chęcinach znajdziemy z kolei przepiękne ruiny trzynastowiecznego zamku zniszczonego przez najazd szwedzki w 1707 roku. Jaskinia „Raj” znajdująca się również w Chęcinach to jedna z największych i najpiękniejszych jaskiń w Polsce dzięki wspaniałej szacie naciekowej, licznym stalagmitom i stalaktytom, a także draperiom i kolumnom. Z naukowych badań wynika, iż 40 tysięcy lat temu była zamieszkiwana przez neandertalczyków. Została odkryta przez krakowskich studentów w 1964 roku. Jędrzejów jest równie doskonałym miejscem do zwiedzania. Muzeum zegarów słonecznych w którym znajdziemy nie tylko wspaniałą kolekcję zegarów z różnych epok, ale również przyrządy astronomiczne czy bibliotekę starodruków. Możemy również wybrać się na wycieczkę prawdziwą zabytkową ciuchcią! a także odwiedzić wspaniały klasztor Cystersów, w którym znajdują się przepiękne i barokowe organy.

Województwo świętokrzyskie zawiera bardzo wiele wspaniałych atrakcji, których w dodatku lokalizacja jest bardzo blisko względem siebie położona, a co za tym idzie możemy jednego dnia możemy zwiedzić bardzo wiele miejsc i odkryć ich historię. Dzięki temu nie tylko we wspaniały sposób spędzimy swój weekend, ale również dowiemy się wielu nowych i ciekawych rzeczy!