Jak na przestrzeni lat zmieniło się cięcie i szycie tkanin?

W dzisiejszych czasach praca z tkaninami w niczym nie przypomina już tej, którą pamiętają nasi dziadkowie czy nawet rodzice. Firmy zajmujące się produkcją czy to ubrań, tapicerek czy innych produktów w równej mierze potrzebują szwaczek co wykwalifikowanych programistów.

Co łączy informatyka z systemami cięcia tkanin?

systemy cięcia tkaninNigdy nie sądziłem, że po ukończeniu z wyróżnieniem wyższych studiów informatycznych będę pracował w zakładzie produkującym odzież roboczą. Co więcej, nigdy bym nie uwierzył, gdyby ktoś powiedział mi, że będę się w tej pracy spełniać zawodowo. Współczesne systemy cięcia tkanin, a tym się aktualnie zajmuję, opierają się głównie na systemach CNC. W języku angielskim jest to Computerized Numerical Control co w tłumaczeniu na nasz język oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Po ludzku mówiąc muszę zaprogramować komputer tak aby wiedział jakie kształty ma później wycinać. Na każdym stanowisku inny komputer zajmuje się innym potrzebnym w danej chwili kształtem tkaniny, kiedy przyjdzie nowe, inne niż do tej pory zamówienie, zmieniam ustawienia na poszczególnych urządzeniach. Noże i nożyczki przeszły w naszej branży do lamusa, taki sposób cięcia jest zbyt niedokładny, drogi i czasochłonny. Aktualnie najczęściej wykorzystuje się cięcie laserowe ewentualnie ultradźwiękami. Ten typ skrajania daje pewność że w tysiącach produkowanych dziennie elementów, żaden z nich nie będzie nawet o jeden milimetr dłuższy lub krótszy od pozostałych. Grubsze tkaniny oraz skóry za pomocą obsługiwanych przeze mnie zabawek można też grawerować, nadając im tym samym niepowtarzalny charakter.

Zabrałem jakiś czas temu do pracy moją babcię, która swego czasu pracowała w tej samej firmie. Nie mogła uwierzyć, że to ta sama spółka, która ciągle produkuję tę samą odzież roboczą. Z tą różnicą, że za czasów babci dziennie robiono około 20 par spodni, dziś około 2000.