Montowanie ogrodzeń w lasach

Wszędzie tam, gdzie ekspansja człowieka staje się faktem, pojawiają się płoty. Nie jest to niczym niezwyczajnym. Chociaż dla laików siatka ogrodzeniowa w lesie, może wydawać się, jakimś ewenementem. Czymś nierealnym i zupełnie niepotrzebnym. Czy siatka w lasach, albo na jego granicach jest potrzebna?

Siatki leśne gwarantują zachowanie upraw rolnych

trwałe siatki leśneMiędzy lasem, a polem jest tylko mała miedza, którą zwykle żadne zwierzę nie respektuje. Niby dlaczego miałoby to robić? Skoro w lesie brakuje pożywienia, lub pożywienie to jest trudno dostępne (a często tak się dzieje), wtedy zwierzęta wybierają ludzkie uprawy. Mając do wyboru korę drzew, czy mokrą, zgniłą ściółkę – a dorodne, chrupiące ziemniaki tak łatwo dostępne w polu poza granicami lasu, oczywiste jest co takie zwierzę wybierze. Problem pojawia się wtedy, gdy najedzone zwierzę zaczyna niszczyć uprawę, wcale jej nie jedząc. Robi to „dla przyjemności”. Np. dziki, ryją nie tylko w poszukiwaniu jedzenia, ale także właśnie dla przyjemności. Nie pilnowana uprawa bardzo szybko przestaje istnieć. Jaka jest na to rada? Tylko trwałe siatki leśne są w stanie poradzić sobie z napierającą na soczyste pole ziemniaków hordą dzików. Siatka leśna nie tylko je zatrzyma, ale także może zniechęcić do niszczenia cudzej własności.

Las jest dobrem narodowym. Także wszystkie żyjące w nim zwierzęta. Zarówno fauna, jak i flora są niezbędnym tłem natury. My także należymy do tej natury. Ale także mamy prawo bronić swojej pracy, choć w dzisiejszych czasach już nie grozi nam śmierć głodowa z powodu zniszczenia naszych plonów. Za to w razie niedopilnowania upraw możemy stracić mnóstwo pieniędzy, a tego przecież nikt nie chce. warto zatem zainwestować w trwałą siatkę leśną. Na pewno uchroni ona nasze uprawy.