Nawóz w płynie dla roślin

Rośliny to bardzo wymagające „stworzenia”, nawet pomimo tego, że przecież nie mówią, nie upominają się, nie krzyczą. A jednak potrafią pokazać, że są źle odżywione i domagać się zasilenia w postaci nawozu. Praktycznie żadna roślina nie potrzebuje pomocy człowieka. Chyba, że to człowiek posadzi ją tam, gdzie nie jest jej miejsce.

Nawożenie roślin w płynie

nawozy płynneRośliny nie protestują, nie gryzą, więc można je sadzić gdziekolwiek nam się spodoba. Jedyna reakcja rośliny, to brak wzrostu, a wręcz usychanie. Co wtedy zrobimy? Oczywiście, użyjemy nawozu. Jaki jest najlepszy nawóz? W tym wypadku słowo „najlepszy” będzie pojęciem względnym, ponieważ zarówno nawozy płynne, jak i te trwałe mają swoje właściwości przeznaczone dla danej grupy roślin hodowlanych. Jeśli chodzi o rośliny żyjące w swym naturalnym środowisku, nie potrzebują one żadnych „ludzkich nawozów”, ponieważ przez miliony lat istnienia w tym środowisku, świetnie dostosowały się do niego i otrzymują to, co jest im potrzebne. Ewolucja już tak to dobrze wymyśliła, że jeśli jakiś gatunek przetrwa w danym środowisku, nie potrzebuje niczego innego i jest doskonale przystosowany do panujących tam warunków. Natomiast, jeśli przenosimy jakąś roślinę w inny – nieznany jej teren – wtedy aby mogła normalnie żyć i się rozwijać, potrzebuje naszej pomocy – czyli nawozów. Same nawozy stosujemy także wtedy, gdy chcemy zwiększyć polony. Np. polewając nawozem płynnym trawy, możemy uzyskać jej zagęszczenie, oraz szybszy wzrost.

Nawozy są stosowane stosunkowo od niedawna. Wzrost produkcji środków ochrony roślin znacznie wzrósł dopiero w ubiegłym stuleciu. Właściwie dlatego, iż sama ewolucja nie przystosowała roślin do tak szybkiego wzrostu, aby mogły wyżywić coraz bardziej wzrastająca populację ludzką.