Oczyszczalnia ścieków ze złożem biologicznym

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się biologiczne oczyszczalnie ścieków. Pod tą nazwą kryją się tak naprawdę dwie technologie, z których można skorzystać. Pierwszą z nich jest złoże biologiczne, a drugą komora osadu czynnego (nazywana również bioreaktorem).

Odprowadzanie ścieków z oczyszczalni do rzeki i gruntu

przydomowe oczyszczalnie ścieków - wielkopolskieKonstrukcyjnie i rozmiarowo takie oczyszczalnie są bardzo podobne do tych tradycyjnych z osadnikiem gnilnym. Tu jednak występują konkretne wyodrębnione komory, które zawierają złoże biologiczne. Do złóż biologicznych może należeć np. żwir albo tłuczeń. Mogą to być również kształtki z tworzyw. Po wstępnym oczyszczeniu w osadniku gnilnym ścieki trafiają do zbiorników, w których znajdują się złoża biologiczne. Na tym etapie pochłaniane są pozostałe zanieczyszczenia ze ścieków. Za proces pochłaniania zanieczyszczeń odpowiadają bakterie, które tworzą swoistą membranę. Po takim oczyszczeniu ścieki można bez problemu odprowadzić do gruntu, rowu albo rzeki. Tego typu przydomowe oczyszczalnie ścieków – wielkopolskie są droższe, ale za to bardziej ekologiczne. Na dnie zbiornika pozostaje warstwa zanieczyszczeń, która z powrotem dostaje się do osadnika gnilnego. W związku z tym co jakiś czas należy oczyścić taki osadnik. Oczyszczanie następuje jednak rzadziej niż w przypadku pompowania przydomowych szamb, dlatego nie należy obawiać się dużych kosztów. Przez złoże biologiczne musi przepływać powietrze. Przepływ grawitacyjny jest tutaj niewystarczający.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wentylatora mechanicznego. Dzięki temu praca całej oczyszczalni zostanie zautomatyzowana. Zużycie energii elektrycznej jest tutaj bardzo niskie. Obliczono, że w ciągu doby zautomatyzowana oczyszczalnia przydomowa zużywa zaledwie od 1 do 1,5 kWh. Właśnie dlatego warto z nią zainwestować.