Od projektu formy wtryskowej do figurek do gier

Masowa produkcja drobnych plastikowych elementów wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań, które usprawnią cały proces i pozwolą na szybką produkcję pełnych szczegółów drobiazgów, takich jak na przykład figurki do gier planszowych czy bitewnych. Konieczne jest też zapewnienie opłacalności całego procesu.

Figurki z form wtryskowych

projektowanie form wtryskowych warszawaDostępne są różne rodzaje form wtryskowych, od prostych, pozwalających na stworzenie góra kilku tysięcy sztuk danego modelu, wykonanych z żywicy, przez formy żywiczne galwanizowane, aż po formy zrobione z metalu. Te ostatnie są bardzo trwałe i pozwalają wyprodukowanie kilkudziesięciu tysięcy sztuk każdego elementu. Są też droższe w produkcji, jednak przy dużych zleceniach stanowią najbardziej opłacalne rozwiązanie. Konieczne jest stworzenie starannego projektu wybranej formy, tak aby projekt figurki w procesie produkcji stracił jak najmniej detali, dlatego też warto inwestować w dobrej jakości formy. Projektowanie form wtryskowych warszawa zaczyna się od stworzenia projektu 3D i zrealizowania jej prototypu. Jeśli zostanie zaakceptowany, wówczas tworzy się projekt formy wtryskowej, produkuje się ją i testuje na wtryskarce. Masowa produkcja figurek (czy też innych plastikowych lub metalowych elementów) następuje dopiero, gdy testy wypadną pozytywnie, a jakość elementów powstających dzięki formie będzie zadowalająca. Gotowe wypraski mogą już trafiać do sprzedaży i cieszyć graczy na całym świecie.

Proste figurki, pionki i elementy, pozbawione detali, zwykle tworzy się kolorowe, natomiast bardziej detaliczne, przeznaczone do malowania, przeważnie są szare. Produkcja formy wtryskowej dla prostszych elementów jest tańsza, jednakże to właśnie te bardziej szczegółowe figurki najbardziej przykuwają uwagę, a po pomalowaniu stają się nieraz miniaturowymi dziełami sztuki.