Rozmowa o miejscach stosowania 34CrNiMo6

Jakiś czas temu miałem okazję by porozmawiać z moim dobrym znajomym, który tak samo jak ja siedział w branży związanej ze stalą. Twierdził on, że jeden z rodzajów stali, który u siebie stosował, przez cały czas nadawał się do jeszcze jednego celu. Zaczął opowiadać mi o tym, jak na to wpadł.

Stal ma wiele pożytecznych zastosowań

34CrNiMo6Przede wszystkim należy zacząć od tego, że tego rodzaju stal od dawna już była stosowana w jego firmie. Póki co wiedział on jednak jedynie o takim jej zastosowaniu, że świetnie sprawdza się na części takie jak wały korbowe, koła zębate, i inne działające pod ogromnym obciążeniem. Ciężko było mi się z tym nie zgodzić – w końcu stal 34CrNiMo6 była z tego znana od dawna. Ostatnio jednak przypadkiem zauważył, jak ktoś popełnił błąd podczas pracy, w wyniku czego stal 34CrNiMo6 została mocno uderzona przez inny stalowy element. Nie wywołało to w niej żadnej negatywnej reakcji. Nie było nawet śladu po uderzeniu. Wówczas zrozumiał jedną rzecz – w końcu udało mu się znaleźć stal, która może przyjmować na siebie naprawdę potężne uderzenia. Od dawna szukał jej do produkowania części, które co jakiś czas muszą znosić uderzenia, ale prawdę mówiąc szukał odpowiedniej stali niemalże ze świeczką. Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że 34CrNiMo6 jest w jego firmie obecna praktycznie od samego początku. Przez cały czas miał rozwiązanie na tacy, ale nie potrafił go dostrzec. Po raz pierwszy ktoś, kto popełnił w pracy błąd, dostał za to ogromną premię do wypłaty.

Teraz jego firma mogła naprawdę mocno ruszyć do przodu. Przyznaję, że dla mnie też była to nowość, choć prawda jest taka, że intuicja mi podpowiadała, by spróbować użyć tej właśnie stali. Nie musiałem jednak przeprowadzać prób – teraz wiedziałem na sto procent.