Tabliczka znamionowa na sprzęcie

Według przepisów prawa każdy sprzęt, urządzenie czy nawet większe machiny takie jak pojazdy, poruszające się po drogach muszą mieć specjalne oznaczenia. Nie wiem do końca, czemu to ma służyć, ale być może temu, żeby klient wiedział i zdawał sobie sprawę, z jakim produktem ma do czynienia.

Tabliczka znamionowa i prawo

tabliczka znamionowaDzięki temu żaden handlowiec go nie oszuka, że czajnik jest sławetnej firmy, skoro na nim jest napisane, że to jakaś podrzędna firemka produkowała. Tabliczki znamionowe, bo tak fachowo nazywany jest opis, który znajduje się na urządzeniu, zawierają całkiem sporo informacji. Są one też określone w prawie, bo inaczej pewnie wiele osób nie pisałoby tego wszystkiego. Wtedy tabliczka znamionowa nie miałaby najpewniej sensu. Kiedy jednak wiadomo, co powinno się na niej znaleźć, ma ona swoje znaczenie jak najbardziej. Nie zawsze te tabliczki znamionowe są dodatkowo przytwierdzone do urządzenia czy maszyny. Zdarza się, że po prostu stanowią one jakiś drobny napis wygrawerowany na tej rzeczy. To większe urządzenia zazwyczaj mają przytwierdzone tabliczki metalowe. Po prostu tam jest miejsce na taką rzecz i też lepiej to wygląda niż jakiś malutki napis z tyłu. Tabliczki grawerowane mogą być na maszynach rolniczych na przykład. Z kolei nowoczesny telewizor będzie miał przeważnie specjalną naklejkę z oznaczeniami, która może być wykonana na miejscu.

Producenci dostarczają firmom takie rzeczy jak te tabliczki metalowe, a oni tylko je mocują. Konieczna jest wtedy współpraca między dwoma przedsiębiorstwami, bo raczej ten, kto produkuje traktory, sam sobie nie zapewnia tabliczek metalowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *