Wyposażenie szkolnego laboratorium chemicznego

W większości szkół obecne są laboratoria, czasem mniejsze, czasem większe, gorzej lub lepiej wyposażone. W laboratoriach tych najczęściej odbywają się lekcje chemii i fizyki. W porównaniu do laboratoriów szkolnych, a tym bardziej naukowych są one zazwyczaj słabo wyposażone.

Gdzie przechowuje się szkolne odczynniki chemiczne?

odczynniki chemiczneWynika to ze względu na ograniczoną ilość czasu i dużą ilość materiałów do omówienia nauczyciele rzadko znajdują czas na przeprowadzenie lekcji na których byłyby wykonywane doświadczenia chemiczne. Poza tym, ze względów bezpieczeństwa na lekcjach w szkołach używane są nieliczne odczynniki, a zazwyczaj doświadczenia przeprowadza tylko nauczyciel, ponieważ uczniowie bardzo często mają problemy z zastosowaniem się do reguł bezpieczeństwa w laboratorium i są narażeni na szkodliwe działanie odczynników, a nauczyciele nie chcą podejmować takiego ryzyka. Jednak w każdej szkole jest laboratorium i najczęściej posiada ono zaplecze lub magazynek, w którym przechowywane są odczynniki chemiczne i szkło laboratoryjne. Zapasy odczynników chemicznych i szkła laboratoryjnego są zazwyczaj uzupełniane raz w roku, przed rozpoczęciem się roku szkolnego. Miejscem, gdzie szkoła, a raczej nauczyciel chemii robi zakupy to najczęściej hurtownia odczynników chemicznych, ponieważ tam najczęściej dostępne są odczynniki chemiczne i szkło laboratoryjne w przystępnej cenie i dużych, zbiorowych opakowaniach. Hurtownia chemiczna, w której zaopatrują się szkoły zazwyczaj prowadzi specjalną ofertę dla szkół i najczęściej oferuje zniżki i rabaty dla placówek szkolnych. Jednakże, gdzie ma udać się uczeń, jeżeli na przykład zbije zlewkę lub probówkę podczas zajęć i nauczyciel wymaga odkupienia uszkodzonego sprzętu?

 

W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest sklep chemiczny, ponieważ prowadzi on sprzedaż detaliczną, czyli sprzedaje na tak zwane sztuki. Odczynniki chemiczne i szkło laboratoryjne w sklepach chemicznych są zazwyczaj droższe niż w hurtowniach chemicznych, ponieważ ceny detaliczne są zazwyczaj znacznie wyższe od cen hurtowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *